9 nalepszych słowackich zdjęć września 2019 - Słowacystka

30.09.2019

9 nalepszych słowackich zdjęć września 2019


Dopiero co tworzyłam zestawienie ze sierpnia a tu już koniec września i jesień coraz wygodniej się rozgaszcza u nas. Czas zatem na kolejne zestawienie 9 ciekawych miejsc na Słowacji.

Zestawienie 9 ciekawostek turystycznych, które pojawiły się w sierpniu, znajdziecie tutaj. Natomiast wszystkie posty z tej serii znajdują się tutaj.

1. Starina


Największy zbiornik wody pitnej na Słowacji i największy w Europie Środkowej. Znajduje się w najbardziej wschodnim obszarze Słowacji, w północno-wschodniej części Zemplina w powiecie Snina. Zbiornik znajduje się w słowackiej części Bieszczad, na terenie Parku Narodowego Połoniny, dlatego też jezioro objęte jest ścisłą ochroną, co przekłada się m.in. na całkowity zakaz kąpieli.2. Zelené pleso 


Zielony Staw Kieżmarski to jezioro morenowe w dolinie Zielonego Stawu.  Staw położony na wysokości 1545 m n.p.m., ma powierzchnię 1,78 ha i głębokość 4,5 m. Na północnej stronie jeziora stoi schronisko - Chata pri Zelenom plese. W przeszłości krążyły opowieści, że zielony kolor jezioro zawdzięcza klejnotowi, który runął do wody z Jastrzębiej Turni. W rzeczywistości zielony kolor stawu to sprawka źródeł, które wypływają w jego dnie.


3. Zádielska tiesňava


Zádielski wąwóz, często także określany jako Zádielska dolina. Wąwóz ma głębokość prawie 400 m, długość 2 km, najwęższa część przy jego na dnie ma mniej niż 10 m. Dolina znajduje się na terenie Parku Narodowego Słowacki Kras, położona jest w pobliżu miejscowości Zádiel w kraju koszyckim.


4. Zbojská


Zbojská (725 m n.p.m.) to górska przełęcz w głównym paśmie Rudaw Weporskich, które zaliczane są do łańcucha Rudaw Słowackich. Prowadzi tędy droga 1 klasy nr 72 i linia kolejowa Brezno - Jesenské, która łączą Horehronie z Gemerem. Na przełęczy znajduje się wieża widokowa, którą widać w tle. Jest tutaj także Salaš Zbojská, w którym znajduje się restauracja, kilka miejsc noclegowych i sprzedawane są świeżo wyprodukowane sery.


5. Au Café


Restauracja w Bratysławie w dzielnicy Petržalka przy Dunaju i parku Janka Kráľa. Znajduje się w budynku z 2003 roku, który został zbudowany jako replika oryginalnego budynku z 1827 roku, który służył jako sklep z kawą, następnie dobudowano część restauracyjną. W połowie XX wieku budynek zaczął popadać w ruinę, i na początku 1966 roku zburzono go. Kilkakrotnie rozważano jego odbudowę. Ostatecznie odbudowę dokończono w 2003 roku. Budynek położony jest nad brzegiem Dunaju, skąd jest wspaniały widok na zabytkowe centrum Bratysławy i zamek.


6. Turzovské kúpele v Gelnici


Uzdrowisko Turzov w Gelnicy zostało wybudowane przez mieszkańców Gelnicy (z Gelnicy pochodzi autor Milo Janáč), którzy założyli stowarzyszenie obywatelskie, kierowane przez ówczesnego burmistrza i właściciela lokalnych kopalń Karela Menesdorfera, założyło spółkę akcyjną i udało się zbudować sześć domów uzdrowiskowych, pierwsi goście zawitali tutaj w 1903 roku. Szybko stało się to ulubionym miejscem wypoczynku śmietanki towarzyskiej z Budapesztu i Debreczyna. Przyciągnęły ich tu głównie odpowiednie warunki klimatyczne, zabiegi kąpielowe z naparami z igieł. Uzdrowisko upadło po I wojnie światowej, bo po powstaniu Czechosłowacji straciła się węgierska klientela i z 6 domów uzdrowiskowych zostały tylko 2. Podczas II wojny światowej uzdrowisko było wykorzystywane przez faszystowskie Niemcy, obozy miało tu także Hitlerjugend. Następnie przyszli tutaj pionierzy, jednak brak inwestycji doprowadził do całkowitego upadku uzdrowiska. 


7. Preszów


20 września Urząd Miasta w Preszowie został podświetlony na zielono. W ten sposób władze miasta dołączyły się do ogólnoświatowego strajku klimatycznego. Rzecznik miasta Vladimír Tomek nie ukrywał, że trzecie co do wielkości miasto na Słowacji Preszów poczuwa się do odpowiedzialności za środowisko, Dlatego w najbliższym czasie planowane są działania dotyczące poprawy aspektów środowiskowych w mieście poprzez budowę elementów zielonej infrastruktury i dostosowanie środowiska miejskiego do zmian klimatu oraz poprzez wprowadzenie elementów systemowych w celu ograniczenia zanieczyszczenia powietrza.


8. Šivetice 


Šivetice to gmina w powiecie Revúca, w bańskobystrzyckim kraju. We wsi znajduje się rotunda św. Małgorzaty Antiocheńskiej, w której znajdują się wyjątkowo cenne freski najprawdopodobniej pochodzące tak jak i sama rotunda z XIII wieku. Romańskie malunki są najstarszymi na Gemerze i jednymi z najstarszych na Słowacji. Według badań w niektórych miejscach zachowane są co najmniej trzy warstwy malunków: romańskie, gotyckie i najmłodsze pochodzące z czasów przebudowy kościółka w stylu barokowym.


9. Jesień


Tak, tak. Nie ma co się oszukiwać, jesień już przyszła, i to tak na dobre. A wraz z jesienią zmieniają się nie tylko kolory drzew, ale także i warunki pogodowe, zwłaszcza te w górach. O 5 poradach, które przydadzą się jesienią w górach już pisałam. Zajrzyjcie także do postu o wzywaniu pomocy w słowackich górach i ponoszeniu kosztów ewentualnych akcji ratunkowych.Jeśli spodobał Ci się mój wpis, to będzie mi miło, jeśli:

✦ zostawisz tu swój komentarz 

✦ polajkujesz mój fanpage 

✦ udostępnisz ten wpis swoim znajomym

2 komentarze: