9 najlepszych słowackich zdjęć sierpnia 2019 - Słowacystka

31.08.2019

9 najlepszych słowackich zdjęć sierpnia 2019

Z małym opóźnieniem prezentuję zestawienie 9 słowackich atrakcji turystycznych. Mam nadzieję, że zaciekawią was i być może zawędrujecie tam podczas kolejnych wycieczek na Słowację.

Tradycyjne jak co miesiąc na blogu pojawia się zestawienie 9 najciekawszych według mnie zdjęć ze Słowacji. Jeśli nie widzieliście zestawienia z poprzedniego miesiąca, to znajdziecie go tutaj, tu natomiast są wszystkie poprzednie posty.

1. Rio de Klin

Figura Jezusa w miejscowości Klin zwana nieraz także jako Rio de Klin to kopia najsłynniejszej brazylijskiej figury Chrystusa. Pomnik stworzony przez lokalnego artystę mierzy 9,5 metra wysokości i waży ponad 23 tony.
 

2. Vydrovská Dolina - Lesnícky Skanzen 


Skansen leśny znajduje się w Vydrovskiej doline, około 1,5 km od miejscowości Čierny Balog. Żywe muzeum przyrodnicze przedstawia lasu i znaczenie pracy w nim. Na ponad trzykilometrowym „leśnym szlaku czasu” znajduje się 70 przystanków, które oferują wiele interesujących eksponatów, w tym naturalnych siedlisk leśnych. Z pewnością jednak zainteresują Cię żywe obrazy z historii, teraźniejszości i przyszłości leśnictwa. Kaplica leśna - jest kopią kaplicy Matki Bożej Nieustającej Pomocy z Hornej Bzovej, która została zbudowana w 1910 r. przez hrabiego Zichy dla robotników leśnych. 


3. Lewocza 

Lewocza to miasto w północno-wschodniej Słowacji, leżące w kraju preszowskim. Pierwsze pisemne wzmianki o Lewoczy pochodzą z 1249 roku, w 1317 roku miasto zyskało tytuł miasta królewskiego. W kolejnych latach miasto zyskało także prawo do organizowania targów i składowania towarów, dzięki czemu szybko stało się jednym z największych kupieckich ośrodków w okolicy. Wraz z handlem kwitło także i samo miasto, w którym można znaleźć wiele zabytków pochodzących z przełomu XV i XVI wieku. Od 2009 roku jego ścisłe centrum znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Na zdjęciu renesansowy ratusz i bazylika św. Jakuba, w której znajduje się ołtarz będący dziełem Mistrza Pawła, ucznia Wita Stwosza


4. Bytčiansky zámok


Pałac v Bytčy - renesansowy klejnot Słowacji. Jest to jeden z nielicznych renesansowych pałaców na Słowacji, który zachował swój pierwotny wygląd bez późniejszych rozbudów. Został zbudowany w latach 1571–1574 na starszych gotyckich fundamentach zamku wodnego. Masywny budynek o planie kwadratu z centralnym dziedzińcem i arkadami ma okrągłe bastiony na rogach. Ściany arkad na dziedzińcu ozdobione są freskami z postaciami biblijnymi i historycznymi. Pośrodku północnego skrzydła znajduje się sześciokondygnacyjna wieża z renesansową dekoracją sgraffito. Na początku XVIII wieku w pałacu jako żołnierz służył Juraj Jánošík. Dziś pałac pełni głównie funkcję przestrzeni wystawienniczej, w budynku znajduje się także Archiwum Państwowe.


5. Kovarce

Kaplica (Kościół) św. Anny wybudowana w latach 1879 - 1880 jako mauzoleum rodziny Wágnerów.


6. Východná 


Východná to wieś w powiecie Liptovský Mikuláš w kraju żylińskim. Wieś ta znana jest głównie dzięki największemu na Słowacji festiwalu folklorystycznemu Východná. Festiwal or roku 1953 jest organizowany w pierwszy weekend lipca w amfiteatrze, który widać na zdjęciu. O festiwalu Východná wspominałam także w poście o festiwalach muzycznych na Słowacji.


7. Sitno

Sitno (1 009,2 m n.p.m.) to najwyższe wzniesienie Gór Szczawnickich, które uznawane są za kolebkę turystyki pieszej w tej części Europy. To tu powstały pierwsze znakowane szlaki turystyczne na terenie ówczesnych Węgier. Góra Sitno dzięki swojemu ukształtowaniu była zamieszkała już w czasach prehistorycznych, znaleziono tutaj m.in. pozostałości po kulturze łużyckiej. Znajdują się tutaj także ruiny zamku Sitno, który został zniszczony na początku XVIII wieku w powstaniu antyhabsburskim. Obecnie na szczycie znajduje się pokryta gontem wieża widokowa, z której rozpościera się panorama m.in. na Małą i Wielką Fatrę.


8. Veľké Hincovo pleso

Wielki Hińczowy Staw to największe (ok. 20 ha) i najgłębsze (ok. 54 m) jezioro cyrkowe w słowackiej części Tatr Wysokich i na Słowacji. Jezioro to przez około 270 dni w roku pokryte jest lodem. Staw leży na wysokości 1944,8 m n.p.m.


9. Burčiak 

Burčiak to napój winny, częściowo sfermentowany moszcz (sok) z winogron. Jest to napój sezonowy, który powstaje już kilka dni po rozpoczęciu produkcji wina. Jego sprzedaż na Słowacji jest ściśle określona prawem, które mówi, że mianem burčiak można określić tylko sfermentowany moszcz winogronowy powstały wyłącznie z winogron wyhodowanych i przetworzonych na terenie Słowacji. Burčiak może być sprzedawany tylko w okresie od 15 sierpnia do 31 grudnia danego roku kalendarzowego, w którym został on wyprodukowany. Zawartość alkoholu w tym napoju wynosi przeważnie 4–6%Jeśli spodobał Ci się mój wpis, to będzie mi miło, jeśli:

✦ zostawisz tu swój komentarz

✦ polajkujesz mój fanpage

✦ udostępnisz ten wpis swoim znajomym

Brak komentarzy: