9 najlepszych słowackich zdjęć czerwca 2019 - Słowacystka

30.06.2019

9 najlepszych słowackich zdjęć czerwca 2019

Skąd się wzięły żółwie i raki na bratysławskiej fontannie? Jakie uzdrowisko znajduje się 10 km od Żyliny? Między innymi tego dowiecie się z kolejnego zestawienia 9 najciekawszych zdjęć i informacji o atrakcjach turystycznych Słowacji.

Kolejny miesiąc minął, zatem czas na zestawienie 9 zdjęć i informacji o miejscach i rzeczach, które te zdjęcia przedstawiają. Gdybyście przegapili, któreś zestawienie, to post z poprzedniego miesiąca jest tutaj, a wszystkie pozostałe zestawienia znajdziecie klikając tu.

1. Jakabov palác

Peter Jakab (budowniczy i właściciel cegielni) wybudował sobie w 1899 roku pałac w pseudogotyckim stylu, stad jego nazwa - Jakabov palác. Pomysł na budynek został zaczerpnięty z gotyckiej architektury katedry św. Elżbiety, przy rekonstrukcji której Jakab zyskał materiał budowlany. Ten bajkowy pałac w okresie kwiecień-maj 1945 był siedzibą prezydenta Czechosłowacji a w latach 1992-2000 siedzibę tu miał British Council. Obecnie ze względu na ciągnący się spór sądowy dotyczący własności budynku, Jakabov palác jest zamknięty.
.

2. Katarínka 

Kościół i klasztor św. Katarzyny to zespół budynków klasztora franciszkańskiego, po których już niemal nie ma śladu oraz stosunkowo dobrze zachowanych murów kościelnych i wieży kościelnej z XVII wieku. Katarínka znajduje się w Małych Karpatach niedaleko wsi Dechtice w kraju trnawskim.  Klasztor założony został w 1618 roku, w miejscu w którym według legendy św. Katarzyna Aleksandryjska objawiła się hrabiemu Jánowi Apponyiemu. Kompleks klasztorny został wybudowany we wczesnobarokowym stylu wraz z późnogotyckimi elementami. Budowniczym klasztoru był Włoch Pietro Spazzo. W XVII wieku klasztor był kilkukrotnie niszczony przez najazdy Turków oraz wojsk cesarskich, ale zawsze był odbudowywany. W wyniku  reform wprowadzonych przez Józefa II w lipcu 1786 roku zakon został rozwiązany, mnisi opuścili to miejsce, wyposażenie zostało przejęte przez okoliczne klasztory i gminy, a same budynki zaczęły popadać w ruinę.3. Ganymedova fontána 

Neobarokowa fontanna znajduje się na Hviezdoslavovom námestí w Bratysławie tuż przed budynkiem SND, czyli Słowackiego Teatru Narodowego. Fontanna stworzona przez bratysławskiego artystę Viktora Tilgnera, przed głównym wejściem do budynku teatru stanęła w 1888 roku. Fontanna nawiązuje do mitu o Ganimedesie, który został porwany na Olimp przez orła lub Zeusa skrytego pod postacią orła. Aby jednak nie odbiegać od bratysławskich realiów figurki dzieci w rękach trzymają najdorodniejsze dunajskie ryby, a na obwodzie wielkiej kamiennej misy można zobaczyć także inne zwierzęta wodne typowe dla Dunaju: żółwie wodne, żaby i raki.

Ganymedova fontána była pierwszą publiczną fontanną w Bratysławie, która miała tylko i wyłącznie funkcję dekoracyjną i nie była wykorzystywana do czerpania wody pitnej.4. Rajecké Teplice 

Miasto leżące w kraju żylińskim ok. 10 km od Żyliny. Pod względem ilości obywateli jest to 4 najmniejsze miasto na Słowacji. Jednak dzięki naturalnym termalnym źródłom, miasteczko to jest jednym z najbardziej znanych miejsc na Słowacji. Pierwsza pisemna wzmianka o mieście pochodzi z roku 1376. Juraj Thurzo w roku 1610 wybudował tutaj pierwszy dom zdrojowy, do którego zapraszał znajomych i w którym organizował także narady. To dzięki niemu Rajecké Teplice przeżyły rozkwit. W następnych wiekach miasteczko przeżywało wzloty i upadki w zależności od tego, kto był jego właścicielem. Od 1959 roku Rajecké Teplice mają statut uzdrowiska.


5. Chata Plesnivec 

Chata Plesnivec, po polsku Schronisko pod Szarotką,  (1 290 m n. m.) jest jedynym schroniskiem w Tatrach Bielskich. Znajduje się na końcu Doliny siedmiu źródeł (Dolina siedmich prameňov) u stóp Bujaczego wierchu (Bujači vrch). W połowie XVII wieku swoją chatkę postawił tu poszukiwacz złota Drechsler. Następnie do roku 1930 była tutaj pasterska koliba a w 1932 roku na jej miejscu Tibor Gresch z Białej Spiskiej wybudował prywatną chatę (lewa część obecnego schroniska). Zakłada się, że miało powstać także zwierciadłowe jej odbicie, ale Gresch w wyniku zawirowań wojennych musiał opuści republikę. Dzisiejszy wygląd schronisko dostało w roku 1997, kiedy dobudowano prawą część. 6. Zamek Gýmeš

Gýmeš to ruiny zamku na wzgórzu Dúň (514 m n. m.) w południowej części pogórza Trybecz, zwanego niekiedy Słowackim Trójkątem Bermudzkim. Zamek był prawdopodobnie zbudowany w latach 1253 - 1270 na miejscu starego grodziska. Najstarszy rdzeń zamku wyznaczał mur wczesnogotyckich fortyfikacji, który zamykał trójkątny dziedziniec. Po stronie południowej na wzgórzu znajdowała się wieża z mieszkalną i obronną funkcją. W XV wieku czasie za rządów Forgáchów, rozpoczęła się rozległa rozbudowa  zamku, zbudowano nowe pałace i rozbudowano fortyfikacje. Prace nad obiektami obronnymi kontynuowano także w XVI wieku, kiedy zbudowano wieże przy wejściu do zamku. Zwiększona ilość prac, opłat i podatków doprowadziły w 1610 roku do buntu poddanych chłopów, jednak właściciele szybko i brutalnie stłamsili ten bunt. Gýmeš był jednym z niewielu zamków, w których prace budowlane były prowadzone jeszcze w XVIII wieku. Dopiero w połowie XIX wieku właściciele ostatecznie opuścili zamek i ten zaczął się rozpadać. 8. Stará Bystrica 

Stará Bystrica to wieś znajdująca się niedaleko polskich granic. Wieża widokowa znajduje się na górze Bobovec (720 m n.p.m.). Wybudowana została w latach 2010–2011 ze środków unijnych w ramach polsko-słowackiej współpracy.  Autorem projektu wieży jest Stanislav Mikovčák. Autor w wieży umieścił kilka dział artystycznych nawiązujących tematycznie do aniołów. Anioły można wypatrzyć nie tylko wewnątrz wieży, ale także w bardziej funkcjonalnych elementach jak np. kraty okienne. Z wieży jest dobry widok na Małą Fatrę, Martinské Hole, Wielką Raczę czy czeską Łysą Górę.
9. Parené buchty

I na koniec trochę dobroci. Parené buchty, czyli coś co my znamy pod nazwą kluski na parze, parowce, parowańce, pampuchy, buchty. Z tą różnicą, że Słowacy uwielbiają je nadziewać i podawać z różnego rodzaju posypkami. Chyba najbardziej znaną wersją są buchty nadziewane powidłami śliwkowymi i posypane kakao.Jeśli spodobał Ci się mój wpis, to będzie mi miło, jeśli:

✦ zostawisz tu swój komentarz 

✦ polajkujesz mój fanpage 

✦ udostępnisz ten wpis swoim znajomym

Brak komentarzy: