I Ty też możesz napisać list do Ježiška - Słowacystka

16.11.2022

I Ty też możesz napisać list do Ježiška


Już 24 raz słowacka poczta otwiera bożonarodzeniowy oddział w Rajeckej Lesnej. Oddział ten zajmuje się zbieraniem i odpisywaniem w imieniu Ježiška na przedświąteczną korespondencję.

 

W Polsce 24 grudnia prezenty przynosi Mikołaj, Gwiazdor, Dzieciątko, Aniołek, Gwiazdka, a nawet Dziadek Mróz:


Na Słowacji jest to prostsze, bo u naszych południowych sąsiadów w wigilię prezenty przynosi Jezusek, czyli Ježiško. Zdecydowanie rzadziej można się spotkać z opinią, że prezenty przynosi Święty Mikołaj (Mikuláš), akurat w tej kwestii Słowacy są zgodni — on prezenty przynosi 6 grudnia.

 

Od 1999 roku dzieci z całego świata mogą wysyłać do Ježiška swoje listy, rysunki, a nawet najskrytsze życzenia. Jest to możliwe dzięki projektowi słowackiej poczty Bożonarodzeniowa poczta (Vianočná pošta), którego głównym celem jest szerzenie radości i dobrych wiadomości, oraz wspieranie tradycji klasycznej korespondencji listowej.

Do Ježiška, od początku istnienia projektu, wysłano ponad 2 miliony listów i kartek. W 2019 roku do Rajeckiej Lesnej trafiło łącznie 93 429 listów z 46 krajów świata, a w 2020 roku było to 93 208 listów z 42 krajów. Oczywiście najwięcej jest korespondencji ze Słowacji, ale nie brakuje listów z Czech, Hongkongu, Japonii, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Austrii czy USA.Najczęściej listy piszą dzieci ze Słowacji, Tajwanu, Hongkongu i Czech. Najdłuższy list o długości 20 metrów wysłały dzieci ze Szkoły Podstawowej z miejscowości Horná Ždaňa. Najstarszą wielbicielką pisania listów do Ježiška jest z kolei 97-letnia Anna z Margecan. 

 

Widzicie! To nie tylko zajęcie dla dzieci!


Napisz i Ty!

 

Napisanie takiego listu jest nie tylko dla dzieci, uważam, że to także dobre ćwiczenie sprawdzające znajomość języka słowackiego. Co trzeba zrobić, by napisać list do Ježiška?

  • Napisz list lub pocztówkę (dzieci mogą dołączyć także rysunek 😉).
  • Kopertę lub pocztówkę zaadresuj następująco: Ježiško 999 99, Slovakia
  • Nie zapomnij podać swój adres, inaczej nie otrzymasz odpowiedzi!
  • Nalep odpowiedni znaczek pocztowy (przesyłka międzynarodowa!)
  • List lub kartę wrzuć do skrzynki i czekaj!  

 

Kartkę można wysłać także przez komputer, wchodząc na stronę: www.mojapohladnica.sk. Tam się wybiera wzór, następnie pisze wiadomość i wysyła (uwaga: usługa jest płatna). Następnie poczta ją wydrukuje i wyśle do adresata.

 

P.S.

Jeśli uważacie, że wasz słowacki nie jest dobry, to list można napisać po angielsku.Informacje o innych słowackich świętach i tradycjach znajdziecie, klikając w poniższy przycisk:

Jeśli spodobał Ci się mój wpis, to będzie mi miło, jeśli:

✦ zostawisz tu swój komentarz 

✦ polajkujesz mój fanpage 

✦ udostępnisz ten wpis swoim znajomym

Brak komentarzy: