9 najlepszych słowackich zdjęć marca 2019 - Słowacystka

31.03.2019

9 najlepszych słowackich zdjęć marca 2019

Gdzie w Bratysławie znajduje się najwięcej secesyjnych budynków? Albo, gdzie kiedyś znajdywał się gejzer? Jak co miesiąc przedstawiam Wam garść informacji.

Tak jak i lutym i w poprzednich miesiącach przygotowałam dla Was małą dawkę Słowacji w obrazach i krótkich informacjach. Staram się tutaj przedstawiać Wam także te mniej znane słowackie atrakcje turystyczne, które mimo wszystko zasługują na wyróżnienie. Dlatego mam nadzieję, że lubicie razem ze mną odkrywać zakątki Słowacji.


1. Twierdza Bzovík

Przy wsi Bzovík na południu środkowej Słowacji znajduje się niemy świadek słowackiej historii -  twierdza Bzovík służąca niegdyś do obrony przed Turkami. Twierdza powstała wskutek przebudowy opactwa cysterskiego założonego około roku 1130. Kilka dekad później powstała tu fortyfikacja premonstratensów (norbertanów), która stała się największą posiadłością feudalną w regionie Hont. W XV wieku był kilkakrotnie niszczony. W 1530 r. Zygmunt Balassa objął w posiadanie opactwo, wygnał zakonników, a następnie w latach 1530-1546 przebudował pierwotny romański klasztor na gotycko-renesansowy zamek, z potężnymi fortyfikacjami zewnętrznymi wzmocnionymi czterema narożnymi basztami i fosą. Twierdza została zniszczona pod koniec II wojny światowej i w ostatnich latach została tylko częściowo zrekonstruowana. Oprócz fortyfikacji i baszt na dziedzińcu zachowały się ruiny dawnego klasztoru i część pierwotnie romańskiego kościoła.
⠀⠀⠀

2. Slavín 

Slavín to wzgórze wznoszące się nad Bratysławą w przedgórzu Karpat Małych. Na tym wzgórzu wznosi się pomnik poległych na terenie Słowacji żołnierzy Armii Czerwonej. Pomnik był wybudowany w latach 1957-1960 i uroczyście został odkryty w 15 rocznicę oswobodzenia Bratysławy przez Armię ZSSR 4 kwietnia 1960 roku. Autorem projektu pomnika jest słowacki rzeźbiarz i architekt Ján Svetlík wraz ze swoim zespołem. W roku 1962 Slavín został ogłoszony za narodowy pomnik kultury. Oprócz monumentalnego pomnika znajduje się tu także 6 masowych i 278 indywidualnych grobów, w których spoczywa 6 845 żołnierzy Armii Czerwonej, którzy polegli podczas walk na terenie Słowacji.

Dzisiaj Slavín to przede wszystkim jedna z turystycznych atrakcji Bratysławy, która oferuje piękną panoramę na miasto zarówno w dzień, jak i w nocy. 

3. Lukov

W latach 1708–1709 w północnej części Gór Czerchowskich, w miejscowości Lukov wybudowano drewniany kościół greckokatolicki św. Kosmy i Damiana. Współczesny wygląd cerkiew zyskała prawdopodobnie wskutek przebudowy w 1740 roku. Kościół stoi na wysokiej kamiennej podstawie i jest jedynym podpiwniczonym kościołem na Słowacji. Sam budynek składa się z trzech części - świątyni, naw i przedsionka, które chroni dach pokryty gontem z trzema wieżami i krzyżami.  Główna i jednocześnie najwyższa wieża skrywa w sobie dzwony z 1755 i 1886 roku. Ciekawym elementem świątyni jest południowe wejście znajdujące się z boku zadaszonego ganku, a nie od strony zachodniej, jak to jest zazwyczaj w przypadku świątyń drewnianych. Kościół w Lukovie został całkowicie odnowiony w latach 2005-2006 i jest obecnie uważany za narodowy zabytek kultury.⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀


4. Jánošíkove diery

Jánošíkove diery lub po prostu Diery to system wąwozów i kanionów w krywańskim paśmie Małej Fatry. Znajduje się na terenie rezerwatu przyrody Rozsutec i składają się z 3 części: Dolné diery, Nové diery a Horné diery. Przepływa prze nie Dierový potok, który je uformował. W Dierach znajduje się ponad 20 wodospadów, ciekawe formacje skalne ze specyficznym mikroklimatem są domem dla wielu gatunków roślin i zwierząt. W Dolných dierach znajduje się ścieżka edukacyjna. Horné diery w zimie są zamknięte.


5. Kaplica św. Józefa, Komárno 


Kaplica z ciekawą architektoniczną koncepcją jakby upchnięta pomiędzy ciasną zabudowę starego miasta. Kaplica została ufundowana w 1741 roku przez barona Zichego. W roku 2016 została gruntownie odrestaurowana.


6. Ulica Štúrova, Bratysława


Ulicę Štúrovą Wam wrzucam, bo w tym miesiącu byłam w Bratysławie i nie mogę wyjść z podziwu, jak ta ulica z roku na rok się zmienia. Ulica ta łączy Kamenné námestie i Námestie SNP z Šafárikovym námestím. Nazwana jest po ojcu języka słowackiego Ľudovície Štúrze. W przeszłości była to ulica Barossova (Baross Gábor-Straße, Baross Gábor-út). Jest to jedna z ulic Bratysławy, która zasługuje na wyróżnienie ze względu na bogactwo architektoniczne, warte uwagi są secesyjne budynki, które w ostatnich latach zyskują nowe życie.


7. Żylina 

Administracyjne, gospodarcze, transportowe i kulturowe centrum północno-zachodniej Słowacji, czasem mówi się o niej perła Wagu. Na zdjęciu plac Andreja Hlinki, Farské schody i Katedra św. Trójcy.


8. Kaplnka sv. Kríža, Sivá Brada

Kaplica św. Krzyża na 25-metrowym trawertynowym wzgórzu Sivá Brada znajdująca się w Spiskim Podzamczu. Wzgórze jest ciągle „żywe”, o jego powiększanie się stara się wiele źródeł wypływających w tym miejscu. W przeszłości był tu gejzer wyrzucający wodę na kilka metrów, dzisiaj zamienił się on w spokojnie bulgoczące sobie wywierzysko. Na całym wzgórzu znajduje się kilka takich mineralnych źródełek, niektóre jednak zanikają wskutek suszy, inne z kolei cieszą turystów przez cały rok. Na wzgórzu znajduje się barokowa kaplica św. Krzyża z 1675 roku. Kaplica w roku 1768 została przebudowana. Przed budowlą znajduje się kamienny krzyż.
 

9. Żdziar 

Wieś w północnej Słowacji znajdująca się tuż za polską granicą. Obecnie wśród Polaków znana głównie ze względu na Chodník korunami stromov i liczne trasy zjazdowe. Słowacy z kolei wyróżniają charakterystyczną architekturę wioski - drewniane domy z niebieskimi spoinami, ozdobione ornamentami. Co roku we wsi odbywają się festiwal - Goralské folklórne slávnosti.


Jeśli spodobał Ci się mój wpis, to będzie mi miło, jeśli:

✦ zostawisz tu swój komentarz 

✦ polajkujesz mój fanpage 

✦ udostępnisz ten wpis swoim znajomym

8 komentarzy:

 1. Nam najbardziej spodobały się dwa zdjęcia - Jánošíkove diery i Żdziar. Na ostatnim zdjęciu czuć prawdziwą wiosnę! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj tak, na Słowacji wiosna już w pełni, zawsze przychodzi szybciej niż u nas :)

   Usuń
 2. Odkrywasz piękne miejsca! Z wymienionych znam tylko Slavin, no ale generalnie mało podróżowałam po tym kraju - wszystko przede mną :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Staram się odkrywać właśnie te mało znane miejsca, bowiem i one zasługują na uwagę, zwłaszcza żę są tak urokliwe. Zapraszam na Słowację, jest co zwiedzać :)

   Usuń
 3. Wstyd się przyznać, ale nigdy nie byłem na Słowacji. Chyba Jánošíkove diery najbardziej mnie zachęcają do wyjazdu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jánošíkove diery są dość blisko polskiej granicy, więc to może być dodatkowy argument, żeby je odwiedzić ;)

   Usuń
 4. Bratysławę znam bardzo pobieżnie, choć spędziłem tam kiedyś prawie tydzień w czasie MŚ w hokeju na lodzie. Może czas wybrać się raz jeszcze i poznać lepiej miasto :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To chyba nawet byliśmy w Bratysławie w tym samym momencie, ja wtedy byłam tam na Erasmusie ;) To tylko uwaga - w tym roku znowu są MŚ w hokeju! Mecze rozgrywane będą w Bratysławie i Koszycach. Ale polecam zdecydowanie Bratysławę, to moje ukochane miasto <3

   Usuń