Lodowa świątynia - zimowa atrakcja turystyczna Tatr Wysokich 2018 - Słowacystka

13.11.2018

Lodowa świątynia - zimowa atrakcja turystyczna Tatr Wysokich 2018

Jedną z największych zimowych atrakcji turystycznych w słowackich Tatrach Wysokich jest lodowa świątynia, która w tym roku otwarta zostanie już 23 listopada.

Prace na Smokowieckim Siodełku  (słowac. Hrebienok, 1285 m n.p.m.) w tym roku rozpoczęły się już pod koniec września. Od 22 października lodowe bloki dzięki sztabowi rzeźbiarzy i ich pomocników powoli przemieniały się w lodową świątynię. Jednak w tym roku pracę przy lodowej świątyni znacznie komplikowała pogoda i niezwykle wysokie jak na tę porę roku temperatury. Na szczęście całość, podobnie jak w latach ubiegłych, budowana jest pod specjalną kopułą, którą przy pomocy techniki można bez większych problemów ochłodzić. Dzięki temu budowlę będzie można oglądać do kwietnia.

Co skrywa kopuła?


W tym roku na Smokowieckie Siodełko wwieziono 225 ton lody w 1800 blokach. Sama kopuła główna ma rekordowe rozmiary -  wysokość 11,5 metra i średnicę 25 metrów. A o szczegóły przy tworzeniu lodowej świątyni tradycyjnie stara się Adam Bakoš z grupą słowackich, czeskich, polskich, angielskich i amerykańskich rzeźbiarzy.

Co roku lodowa świątynia (słowac. ľadový dóm) ma zupełnie inną formę nawiązującą do znanych kościołów albo do stylów architektonicznych. Była już między innymi Sagrada Familia, był barokowy kościół i świątynia inspirowana spiskim gotykiem wraz z rzeźbą przypominającą ołtarz mistrza Pawła z Lewoczy. W tym roku ta tatrzańska świątynia powstaje po raz szósty, a rzeźbiarze nawiązują do Bazyliki świętego Piotra w Rzymie wraz z kolumnadą autorstwa Berniniego. 

Kolumnada będzie liczyć sobie 84 kolumny umieszczone na obu stronach lodowej budowli. Co ciekawe, same kolumny bez bazy i głowic mają wysokość ponad 3,5 metra, na ich budowę zużyto 630 lodowych bloków. Całkowita wysokość kolumn będzie wynosiła około pięciu metrów, ze względu na to, że na głowicach kolumn umieszczone zostaną rzeźby.

Całość uzupełniać będzie gra świateł i elementy artystyczne w postaci szklanych witraży, o które postarał się  Achilleas Sdoukos, słowacko-grecki szklarz i projektant.


Gdzie i kiedy zwiedzać?


Tatrzańska lodowa świątynia znajduje się na szczycie góry Smokowieckie Siodełko (słowac. Hrebieniok, 1285 m n.p.m.), znajdującej się w słowackiej części Tatr Wysokich. Na Smokowieckie Siodełko można w 6 minut wyjechać kolejką linowo-terenową ze stacji Stary Smokowiec. Kolejka ta niemal do złudzenia przypomina tę z zakopiańskiej Gubałówki, przez co wielu Polaków Smokowieckie Siodełko nazywa właśnie „słowacką Gubałówką”. Bilety na kolejkę można kupić za pośrednictwem internetu na stronie gopass.sk. Do świątyni można dostać się także, idąc pieszo zielonym szlakiem, który po części wiedzie wzdłuż trasy kolejki.

Atrakcja będzie otwarta codziennie od 23 listopada w godzinach 9:00-16:15 (od 25.12 w godzinach 9:00-18:15). Wstęp do tej wyjątkowej atrakcji jest bezpłatny.

Dodatkową nowością w tym roku są przedstawienia multimedialne, które odbywają się codziennie o 15:30. Wstęp na przedstawienia także jest bezpłatny.

Organizatorzy planują także szereg koncertów, a chętne pary mogą w tym niezwykłym kościele wziąć ślub.

Wybieracie się do lodowej świątyni? Jeśli jeszcze nie jesteście przekonani, to zobaczcie, co Was tam będzie czekać:


PS. wybierając się w góry w okresie jesienno-zimowym pamiętajcie o podstawowych zasadach bezpieczeństwa o których pisałam m.in. w artykule o jesieni w Tatrach.

Jeśli spodobał Ci się mój wpis, to będzie mi miło, jeśli:

✦ zostawisz tu swój komentarz 

✦ polajkujesz mój fanpage 

✦ udostępnisz ten wpis swoim znajomymPodczas pisania tego artykułu korzystałam ze stron:
V Tatrách vrcholia prípravy na otvorenie ľadového dómu. W: aktuality.sk. Artykuł w j. słowackim, dostępn11.11.2018
Tatranský dóm. W: vt.sk. Artykuł w j. słowackim, dostęp 11.11.2018

Brak komentarzy: